9 października br., w ramach cyklicznych spotkań „Czwartki na Tłomackiem”, odbyło się seminarium na temat „Rewitalizacja miasta z elementami kulturowymi na przykładzie miasta stołecznego Warszawy” zorganizowane przy współpracy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Izraelskiego Instytutu Technologicznego „Technion”.
Przedmiotem dyskusji była rola dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji na przykładzie miasta stołecznego Warszawy. Wśród zaproszonych prelegentów byli m.in. Pan Tomasz Lec, Pani inż. arch. Iza Małachowska-Coqui oraz Pan Guy Shachar, a także Pan Jan Zdzisław Brudnicki.
W pierwszej części seminarium zaprezentowane zostały przykłady projektów zrealizowanych. W drugiej części seminarium skupiono się na projekcie studyjnym Guy’a Shachara.
W swoim projekcie Guy Shachar skoncentrował się na rozpoznaniu przemian dzielnicy Muranów związanych z odbudową Warszawy po zniszczeniach wojennych, wprowadzeniem architektury modernistycznej i socrealistycznej oraz zmianami współczesnymi. Pan Shachar stawia tezę, że upamiętnienie powinno dotyczyć nie tylko miejsc i wydarzeń związanych z Zagładą, ale koncentrować się na częściowym odtworzeniu przestrzeni dzielnicy jako wyrazu pamięci o dziedzictwie przeszłości. Wizja autora ma na celu ożywienie historycznego zbiegu ulic Nalewki-Gęsiej i Franciszkańskiej, z częściowym odtworzeniem dawnego układu urbanistycznego, poprzez propozycje uzupełniania istniejącej zabudowy oraz nowoczesną, a jednocześnie nawiązującą do przedwojennej tradycji i symboliki, interpretację architektury (cechy elewacji, detale architektoniczne). Uwzględniono m.in. lokalizację dotychczas nie wybudowanej stacji metra Muranów, rozplanowanie linii tramwajowych i autobusowych, zmiany ruchu drogowego, nowe przestrzenie publiczne, dodatkowe przestrzenie handlowe, kawiarnie i sklepy, kształtowanie zieleni i innych elementów.
Pan Tomasz Lec omówił rewitalizację ulicy Chłodnej w Warszawie. Skupił się na aspekcie wartości kulturowych wynikłych zarówno z historii tego miejsca, jak i jego współczesności. Tematykę rewitalizacji Woli podejmuje książka niedawno wydana w Nowym Yorku pt. Public Space and the Challenges of Urban Transformation in Europe.